יום שלישי, 15 באוקטובר 2013

מה קורה כשה"נסיכה" מגיעה לגיל 21 ועדיין לא מצאה חתן?

מאת ד"ר ציפי ריין, מרצה במכללת אורות ישראל ובאוניברסיטת בר אילן, פסיכולוגית ומטפלת זוגית ומשפחתית, מנהלת מחלקת הייעוץ בארגון ישפה

בממלכה רחוקה מעבר לים חיה לה נסיכה. כל חייה עברו עליה במסגרות החינוכיות הרגילות של כל נסיכה טיפוסית, ולאחר סיום לימודיה היה ברור לנסיכה, כמו רעם ביום בהיר, כי היא אמורה להתארס לאחד מיורשי העצר הרבים שהיו פזורים בממלכות השכנות. הכול היה אמור להיות פשוט ומאורגן. עד גיל 21 הייתה הנסיכה אמורה למצוא את בחיר לבה ולהתחתן. ואז, כשהגיע היום הגורלי שבו הנסיכה החלה לקבל הצעות מבכירי בחורי הסביבה, קרה דבר מוזר. הנסיכה החלה להיפגש עם מיטב הבחורים מהממלכות השכנות, אבל אף לא אחד מהם היה האביר המושלם על הסוס הלבן שלו כמהה וייחלה כל חייה. האחד לא היה מספיק דתי ואידאליסט, אצל השני משהו במראה החיצוני "לא היה זה", והשלישי היה נמוך ממנה בראש, הרביעי ממש התאים מחשבתית אבל הרגש שם לא התפתח, והחמישי לא ידע איך לחזר אחריה ולא התנהל בפגישה כמו שצריך. המלך והמלכה שצפו בתופעה היו ממש לחוצים. הרי כל חברותיה של בתם כבר התארסו וגם הנסיכה החלה להיות לחוצה. לא פשוט להיות נסיכה בת 21 רווקה. טובי המומחים התכנסו במצוות המלך כדי לטכס עצה איך לעזור לנסיכה.
גם בעולמנו הדברים היו אמורים לכאורה להיות פשוטים – סך הכול למצוא את המכסה לסיר, כלומר להתאים בין בחור לבחורה. אבל לפעמים קשה הזיווג כקריעת ים סוף. לדוגמה, השבוע הגיע אליי בחור מקסים לייעוץ. הוא סיפר על בחורה שאִתה הוא יוצא כבר שלושה חודשים ומרגיש כלפיה משהו, אבל זה עוד לא מספיק מבחינתו כדי להציע נישואים. בחורה אחרת פנתה אליי כדי לבחון אם היא עושה משהו לא נכון בדייטים, כי רובם נגמרים אחרי פגישה אחת או שתיים. בחורה נוספת שקבעה עמי לשבוע הבא רוצה להתייעץ איך להתגבר על קשר שנגמר עם בחור ועדיין מלווה אותה כשהיא יוצאת עם בחור חדש.
בעבר זה היה מספיק. בחור ובחורה היו מתחתנים כי הייתה ביניהם התאמה – לא התאמה נפשית, אלא התאמה במעמד הכלכלי ובדרישותיהם מהנישואים. הם בנו בית והביאו ילדים לעולם, וגם אם הם לא הסתדרו, וגם אם הם רבו לעתים, הם נשארו יחד נשואים, כי לא מתגרשים. לא היה נהוג להתגרש וגם לא היה נהוג שלא להתחתן. כמעט שלא היו רווקים. רק את אלה שכנראה היה בהם פגם לא הצליחו לחתן. פעם, בעבר, היה קשה להסתדר אם לא היית נשוי. היו עבודות בית רבות- כביסה,בישול וכו'(ולא היו מכונות שעשו הכול), וכמובן היה צורך גם לפרנס. אדם אחד לא יכול היה להספיק לעשות הכול לבדו- גם עבודות בית וגם עבודה בחוץ; נדרשו שניים למלאכה.
למה לפעמים למצוא בן/בת זוג הוא עניין מסובך כל כך? אולי כי כיום עברנו ממצב שבו היינו צריכים זוגיות למצב שבו אנחנו בוחרים בזוגיות. אם בעבר היה קשה להסתדר אם לא היית נשוי וזה גם לא היה נורמטיבי לא להתחתן, הרי היום עברנו לעולם שבו בוחרים להתחתן, בוחרים בזוגיות. עכשיו יש ללמוד איך יודעים לבחור, איך בוחרים באדם מתאים, איך יודעים מתי קשר אינו מתאים.
שלושה דברים חייבים להיות בקשר זוגי ויעזרו בבחירת בן/בת זוג:
  1. בכל קשר זוגי חייבת להיות איזושהי משיכה/התאהבות. עם זאת, יש אנשים שהמשיכה/התאהבות שלהם יציבה ויש כאלה שהיא עולה ויורדת. לכן אין להשוות בין שני סוגי אנשים אלו. בחורים ובחורות בדפוס העולה ויורד צריכים ללמוד לא להיבהל גם בירידות של הרגש.
  2. תקשורת טובה: תקשורת היא דבר שמתפתח עם הזמן ולכן בתחילת קשר יש לראות שיש ניצנים של תקשורת טובה. כלומר שניתן לספר לשני לא רק צדדים יפים וטובים של עצמי, אלא גם דברים פחות טובים.
  3. הימצאות עם אדם טוב בעל מידות טובות.
הכלל הנוסף הוא שבכל שאלה או בעיה בנושאי זוגיות כדאי להתייעץ עם בעל מקצוע שיעזור בבחירה ובעיקר כדי להגיע לסיום אגדת הילדים שבו הנסיכה מצאה את בחיר ליבה והם חיו באושר ועושר עד עצם היום הזה.

מכללת אורות ישראל מאפשרת ייעוץ אתי בנושאי דייטים ושאלות על זוגיות לפני חתונה ללא עלות.
זמני קבלה: יום א', משעה 12:00 עד 14:00 ויום ד' משעה 10:00 עד 12:00. ניתן לתאם אתי מועד אחר.
לפרטים ולתיאום: ציפי 052-5619884

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה