יום ראשון, 11 במאי 2014

ספר חדש של מרצה במכללה: להרים את הדגל – דגל ישראל במקורות היהדות

דגל ישראל והשפה העברית הם מסממני הציונות הבולטים ביותר. אפילו המושג "דגל ישראל" טומן בחובו עולם ערכים ואידאולוגיה שלמה העונים על השאלה הבסיסית ביותר שעליה אנשים מוכנים אף למסור את נפשם: "במה אדם דוגל"?
סממנים של פוסט-ציונות חודרים לצערנו אט-אט למרחב העיוני והמעשי של החברה הישראלית. הם מעוררים פולמוס כללי ומכים גלים אף בציבור שהממלכתיות מושתתת בו מראשית התהוותו – המחנה הדתי-לאומי, ומתבטאים לעתים אף ביחס של ציניות כלפי המדינה וסמליה ה"ממלכתיים".
אנחנו שמחים לעדכן שהרב ארי שבט, מרצה ליהדות במכללת אורות ישראל, הוציא לאחרונה ספר בשם "להרים את הדגל", העוסק בנושאים הללו מזוויות שונות: הלכתית, היסטורית ורעיונית. במרכז הספר נמצאת דרשה ייחודית של מרן הראי"ה קוק זצ"ל העוסקת בהרחבה בחשיבותם של דגל ישראל ושל דגלים בכלל, דרשה שהייתה גנוזה במשך שמונים שנה וטרם הודפסה בספרי הרב קוק. הספר כולל גם מאמרים רבים שהתפרסמו במשך השנים בשנתונים של המכללה, והוא מתבסס על מחקר של שנים אשר נתמך על ידי ועדת המחקר של המכללה.
הספר עוסק בשאלות:
האם קיימת משמעות וישנם תקדימים לדגל ישראל במקורות היהדות, מעבר להיותו "פיסת בד המחוברת למוט"? האם מדובר בסמל יהודי או שמא מדובר בחיקוי של "חוקות הגויים"?
האם לדגל ישראל יש ערך ומקום ביהדות גם בתקופה האוניברסלית?
האם יש ערך לשוחח על ענייני חול בעברית?
האם העברית של היום היא אכן "לשון הקודש"?

"להרים את הדגל" הוא הספר המקיף הראשון מסוגו שעוסק בחקר מקומו של הדגל במקורות היהדות, והוא בא להשיב על שאלות אלו. הספר מספק מענה עיוני שטרם ניתן למחנות המתנגדים מימין (החרדים ומאוכזבי הציונות) ומשמאל (הפוסט-ציונים), והכל על פי מקורות היהדות.
"להרים את הדגל" בא אף לברר מה מקומו של עם ישראל ומה תפקידו הייחודי דווקא בתקופה של קיפול והורדת דגלים ולאומיות בכל העולם, "לטובת" הגלובליזציה והתפישה האוניברסלית.
הספר כולל גם פולמוס עם תפישה חרדית-אמריקאית, וכן דיון מעמיק בשאלות נוקבות שהתעוררו לאחרונה בעקבות תנועת החזרה בתשובה של יהודים רבים בארה"ב, כגון: האם יש בעיה עקרונית ללמוד תורה מתרגומים? האם מותר ליהודי המתגורר בחו"ל להניף את הדגל המקומי?
"להרים את הדגל" בא להוכיח, בסגנון קריא ומהנה, את התֵזה: כשם שאין ישראליות ללא יהדות, כך אין יהדות ללא ישראליות.
ניתן להזמין את הספר בדוא"ל:
arishvat@gmail.com

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה