יום שלישי, 21 באפריל 2015

חג העישון הלאומי

מאת שרה בר אשר, ראש בית הספר לרפואה משלימה, מכללת אורות ישראל

אחרי שב"ה רובנו נפרדנו מהמנהג המגונה של עישון סיגריות, לא ברור כיצד קורה שדווקא ביום העצמאות אנשים, נשים (ובכללן נשים הרות) וטף יושבים תחת עננת עשן, ולמעשה מעשנים.

דבר אחר, לא ברור לי מדוע כשהורים בוחרים לעצמם סטייקים, פרגיות, שיפודים ועוד כל מיני בשרים משובחים, הם נותנים לילדיהם, את הבשרים הכי נחותים. אז נכון שחשוב שהם יהיו שבעים. ונכון שבבשרים האלה יש גם קצת בשר, ולכן הם בשריים. ונכון שזה מה שהם דורשים. אבל חברים! נקניקיות? אתם באמת לא יודעים מה יש בהם? בואו נתחיל עם העובדה המצערת שהם מכילים חומרים משמרים שנקראים ניטריטים וניטרטים שמה לעשות, אלה הם חומרים בעלי פוטנציאל מסרטן, בעיקר בקיבה.

כיצד קרה שאנחנו חוגגים את החג הכי ישראלי בנוסח גריל דרום אמריקאי? או אם תרצו כמסיבת ברביקיו אמריקאית? בואו נחשוב: המאכלים הכי ישראליים מתקופת האבות הם לבנה, זעתר ופיתות. תחשבו על זה, זה רעיון מעולה לגיוון. אם אתם מארחים בערב החג, תעשו טובה, עשר בלילה היא שעה גרועה לעיכול סטייקים. ארוחת ערב חלבית בנוסח אגן הים התיכון נראית לי פתרון מוצלח יותר לבטן המסכנה. אהה, וגם פתרון אלגנטי.

מה דעתכם שבחג העצמאות לישראל, תשקיעו בטיול בארץ ישראל? זה יותר ישראלי, יותר חגיגי והכי חשוב זה יותר בריא. לאלה שחייבים בחג לאכול את הכולסטרול שלהם לדעת, אני מציעה הסכם פשרה: צאו אחרי הארוחה עם כל חבורת הקרניבורים שלכם לצעידה. הודיעו לכולם מראש שיביאו נעלי ספורט. זה לא ישרוף את כל מה שאכלתם. אך זה יאזן מעט את הכולסטרול.

נראה לכם שבשר שמועשר בחומרי בעירה הוא מזון בריא? אני מקווה שלא. אני יודעת שישנן הרבה דיאטות הרזיה שמצדדות בהכנת חזה עוף על האש כי הוא מרזה. ואם משהו מרזה, אזי הוא בריא. אז זהו שלא. פחמים שספוגים בחומרי בעירה מבית מדרשו של הנפט הם חומרים מזיקים. אם בחרתם לאכול בשר מהמנגל השתמשו במנגל חשמלי, או כפשרה, במנגל על גז.

למה אנשים חושבים שכדי לא להשמין כדאי לאכול רק את הבשרים ולהימנע מהפיתות? בדקתם כמה קלוריות יש בפיתה? וכמה יש בקבב? בדקתם מהם אחוזי השומן שבפיתה לעומת ההמבורגר? אם אתם רוצים לשמור על הבריאות והמשקל, אכלו 2-3 שיפודים. או חזה עוף עם שפע של סלטים מסוגים שונים כשהם מתובלים בשמן זית ישראלי, לימון טרי וזעתר. היש יותר ישראלי מהתיבול הזה?

מי אמר ששיפוד הוא מילה נרדפת לבשר מטפטף? מה דעתכם על שיפודי דגים? או על שיפודים צבעוניים מירקות, או מפירות בצבעים שונים? אחרי שכבר חוויתם כמעט את הכול, שווה לנסות ריגושים חדשים. ואחרון ולא חביב, בבקשה על תכינו מרשמלו על האש. גם אם הצבע שלו כחול ולבן. אולי בעצם בגלל שהצבע שלו כחול ולבן.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה