יום ראשון, 7 בפברואר 2016

הי דרומה לאילת

מאת ד"ר איל דודסון
ראש ההתמחות ללימודי ארץ ישראל

תלמידות ההתמחות ללימודי ארץ ישראל יצאו לשלושה ימי סיור ולימוד בעיר השמש הנצחית - אילת. התלמידות נפגשו עם אנשים ש"עושים ציונות" בערבה. הן טיילו במסלולים ארוכים ומאתגרים בהרי אילת ולמדו על התופעות הגאולוגיות המיוחדות. גולת הכותרת הייתה סיור שנורקלים בים האדום. התלמידות הכירו את עולם החי המופלא בין שוניות האלמוגים, ושמעו הרצאה על המגוון האקולוגי המייחד את חוף מפרץ אילת.
בראשית חודש שבט, כשבכל הארץ ירדו גשמי ברכה, יצאו תלמידות ההתמחות ללימודי ארץ ישראל לשלושה ימי סיור ולימוד באילת. התלמידות נפגשו עם אנשים ש"עושים ציונות" בערבה – עם גלעד אלון, שמגדל פלפלים וגפנים בחממות, בתנאים טבעיים קשים ביותר, ועם נתנאל אלינסון, שחי בשומרון עד לאחרונה. הוא עבר עם משפחתו להתגורר בספיר, ועומד בראש המכינה הקדם צבאית בערבה. התלמידות טיילו במסלולים ארוכים ומאתגרים בהרי אילת, תצפתו מראשי הרים גבוהים וירדו בקניונים עמוקים. הן למדו על התופעות הגאולוגיות המיוחדות, והכירו מקרוב את עולם הצומח המיוחד המתמודד עם קשיי המדבר.
גולת הכותרת הייתה סיור ייחודי ומקורי בים האדום. מצוידות בשנורקלים, יצאו התלמידות לשחייה מודרכת בין שוניות האלמוגים. הן למדו מקרוב על האלמוגים ועל הדגים שחיים ביניהם, וקיבלו הסברים מפי מדריכה מקומית על עולם החי המופלא מתחת למים. למסע המיוחד הזה קדמה הרצאה מלווה בשקופיות ובסרטים על המגוון האקולוגי המייחד את חוף מפרץ אילת.
מזג האוויר כמעט לא אכזב. אמנם ביום אחד היה אובד כבד אבל בשאר הימים השמים היו בהירים ומזג אוויר נוח. על החורף הסוער ברחבי הארץ שמעו התלמידות רק בחדשות.
בנוהג שבעולם, לימודים אקדמיים מתנהלים בין ארבע קירות, כאשר התלמידות יושבות קשובות להרצאה מלומדת. הלימוד האקדמי שיוצא מהכיתה, ולא מסתפק בהצגת ממצאים, מחקרים ואמצעים ויזואליים, הוא לימוד בעל ערך מוסף. הוא מפגיש את התלמידות באופן בלתי אמצעי עם תכני הלימוד, וממחיש באופן העמוק ביותר את הערכים הנדרשים, מבלי לפגום בכהוא זה ברמת הלימוד המצופה. על הערך הלימודי נוסף הערך החוויתי-חברתי, שנוטע את הלימוד היטב בתודעה ובזיכרון האישי, ומבטיח את הפנמתו.


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה