יום שני, 5 באוגוסט 2013

אתה שותה או שוטה?

מאת שרה בר אשר, נטורופטית, 
מייסדת וראש בית הספר "בריאה" לרפואה משלימה (בהקמה) במכללת אורות ישראל

לפי שיטת התזונה המקרוביוטית ולפי שיטת קינגסטון קליניק, אדם אינו צריך לשתות. את הנוזלים הוא אמור לקבל מהמזון ובעיקר מהפירות, מהירקות ומהדגנים. מזל שלפי שאר השיטות אדם חייב לשתות ולוּ רק משום שהתזונה של רוב האנשים כוללת בדרך כלל מזונות עם כמות מים קטנה וכמות נתרן (שסופח את המים) גדולה.
עם תחילת הקיץ, להלן כל מה שצריך לדעת על שתייה.

  • הכינו כל בוקר שלושה בקבוקים של חצי ליטר כל אחד. שתו בקבוק אחד עד השעה 12:00, בקבוק נוסף עד השעה 16:00 ובקבוק שלישי עד השעה 20:00. כך תהיו בטוחים שאתם שותים ליטר וחצי ביום. זה המינימום. יש שיטה הממליצה לשתות בכל שעה כששומעים את החדשות. זה אולי טוב לניו זילנד. בארץ, האזנה לחדשות בכל שעה לא מוסיפה בריאות. שיטה אחרת ממליצה לספור שמונה כוסות ביום. בואו נגיד את האמת: מי סופר? בטוח שתתבלבלו.
  • קשה לכם לשתות מים? שתו סודה. אפשר לקנות מים מינרליים מוגזים ואפשר להכין סודה בבית ממים שעברו סינון דרך פחם או דרך אוסמוזה הפוכה (האחרון מומלץ יותר).
  • רוצים את זה אלגנטי? הכינו קנקן מים עם פלחי לימון ועלי נענע. לפי הרפואה הסינית לנענע יש אנרגיה מקררת, כך שהרווחתם עוד משהו. אפשר לשים בקנקן לימון ננסי או תפוז ננסי, לחלוט במעט מים רותחים ולמלא את הקנקן במים קרים.
  • הרמב"ם כתב במשנה תורה, הלכות דעות, פרק ד: "לא ישתה מים בתוך המזון אלא מעט ומזוג ביין". אז שתייה זה טוב, אך בין הארוחות. בזמן הארוחה, כדי לא להפריע לתהליך העיכול, עדיף רק להרטיב את הפה. הבעיה היא שהמזון המערבי ובמיוחד המזונות המעובדים והמתועשים מכילים הרבה מאוד מלח שמצמיא. המלצתי, אל תשתו בזמן הארוחה; אִכלו מזונות המכילים באופן יחסי הרבה מים ומעט מלח.
  • קשה לכם לשתות כל כך הרבה? מתברר שככל ששותים יותר, כך צמאים יותר. לכן אם מדד השתייה שלכם בקיץ עומד על 2–3 כוסות ביום, הוסיפו בכל יום כוס מים אחת עד שתגיעו לשמונה כוסות לפחות, או אמצו את ההמלצה מהסעיף הראשון. די מהר תמצאו את עצמכם נלחצים כשאתם מגלים ששכחתם לקחת אתכם את חברכם הטוב – בקבוק מים.
  • את מי לא סופרים? משקאות שמכילים קפאין כמו קולה, קפה, שוקו, תה שחור ותה ירוק, כיוון שחלק גדול מהנוזלים שבהם מופרש מהגוף. אז מה התועלת בזה ששתינו?
  • גם דברים טובים מגיעים במידה, לכן אל תגזימו! שיטה כמו שתיית שלושה ליטרים של מים על הבוקר גורמת לעומס גדול על הכליות, לדילול מיצי העיכול ועלולה לגרום לעלייה בלחץ הדם. כאמור, ככל ששותים יותר צמאים יותר, לכן אפשר בקלות להגיע לארבעה ליטרים מים ביום. זה לא נכון לגוף. צמצמו!
  • פעם בקיץ היה חם ולכן שתינו כדי להתקרר; היום יש מזגן ועל כן לא צמאים. שימו לב! המזגן מייבש.
  • חבל לכם לקנות מים ולכן אתם קונים מים עם צבע וסוכר? לכו לסופרמרקט, קנו את הבקבוקים הקטנים של צבעי מאכל, מלאו בקבוק מים, שִפכו לתוכו בקבוק של צבע מאכל והוסיפו סוכר. נשמע לכם נורא? אז תפסיקו לקנות מים עם צבע.

שיהיה לשובע ולרזון.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה